Czym jest indywidualny rachunek podatkowy i kto może z niego korzystać?
Na początku 2020 roku wprowadzone zostało rozwiązanie, które ułatwia podatnikom i pracodawcom-płatnikom rozliczenia z fiskusem, czyli indywidualny rachunek podatkowy. Od tego momentu podatnicy mają wpłacać podatki na przypisany do siebie numer rachunku. Co ważne, mikrorachunek, czyli indywidualny rachunek podatkowy przypisywany jest do podatnika na stałe. Czym jest mikrorachunek, jak wygenerować jego numer i kto może skorzystać z takiego rozwiązania?
Czym jest mikrorachunek i dla kogo jest przeznaczony?
Indywidualny rachunek podatkowy powstał z myślą o uproszczeniu dla podatników i pracodawców-płatników. Został przygotowany przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Mikrorachunek przeznaczony jest dla każdego podatnika i służy do opłacania PIT, CIT i VAT z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14 i VAT w imporcie.
Należy pamiętać, że rachunek służy jedynie do opłacania zaległości podatkowych i innych należności, ale nadpłaty podatku w dalszym ciągu wypłacane są na osobiste konto bankowe podatnika. Indywidualny rachunek podatkowy przeznaczony jest dla każdej osoby, która odprowadza podatki. W praktyce oznacza to, że dotyczy on nie tylko osób, które pracują na podstawie jakiejkolwiek umowy, ale również przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Jest on obowiązkowy, ponieważ wraz z rozpoczęciem 2020 roku nie ma możliwości korzystania z rachunków bankowych urzędów skarbowych.
Czytaj także: Na czym polega optymalizacja procesów podatkowych?
Skąd wziąć numer mikrorachunku i jakie są zalety tego rozwiązania?
Aby poznać numer indywidualnego rachunku podatkowego, wystarczy wejść na stronę rządową podatki.gov.pl i odnaleźć generator mikrorachunku podatkowego. Następnie po wpisaniu numeru PESEL albo NIP zostaje wygenerowany numer rachunku. Można to zrobić również za pośrednictwem urzędu skarbowego, jednak pierwsze rozwiązanie jest znacznie szybsze i wygodniejsze.
Wprowadzenie indywidualnego rachunku podatkowego jest przede wszystkim ułatwieniem w rozliczaniu podatków, ponieważ dzięki niemu opłaty z tytułu PIT, CIT i VAT wpłacane są na jeden rachunek zamiast na trzy oddzielne. Ważne jest również to, że numer rachunku się nie zmienia nawet w przypadku przeprowadzki. Dodatkowo opłaty na mikrorachunek wpływają znacznie szybciej niż te, w których przypadku niezbędne było oczekiwanie na księgowanie pomiędzy różnymi bankami.